Mis on fenoksüetanool?

Image result for phenoxyethanol

Päris tihti oleme oma klientidele rõhutanud, et meie poolt pakutavad tooted ei sisalda lisaks parabeenidele ka fenoksüetanooli, kuigi paljud looduskosmeetika tooted seda siiski sisaldavad. Suuremad ja tuntumad sertifitseerimisasutused (Ecosert, USDA, Cosmos jne) ei luba toodetes kasutada fenoksüetanooli.  Paraku väiksemad ja riigisisesed  looduskosmeetika märgised ei garanteeri antud aine puudumist tootes.

Millega on meil siis tegu? Fenoksüetaloon (phenoxyethalon) on õlitaoline ja viskoosne alkohol, mida kasutatakse säilitusainena juukse- ja nahahooldustoodetes ning stabilisaatorina parfümeerias ja seepides. Kuigi fenoksüetanooli võib looduslikult leida rohelises tees ja siguris, siis kosmeetiline aine ei ole kahjuks saadud taimedest, vaid sünteetiliselt toodetud laborites. Algselt võetigi see kasutusele kui ohutum asendusaine parabeenidele. Viimaste aastate uuringud on aga suht skeptilised antud aine ohutuse suhtes.

Osmia Organics asutaja ja tegevjuht pole näiteks kunagi oma toodetes fenoksüetanooli kasutanud, kuna tegu on siiski petrokemikaaliga ja etoksüleeritud ainega. Etoksüülimine on protsess, mis eeldab kantserogeense aine etüleenoksiidi kasutamist, mis omakorda võib suure tõenäosusega põhjustada saastumist 1,4-dioksaaniga, elusorganismidele toksilise ainega.

Mida siis fenoksüetanool võib põhjustada? MSDS ohutuskaardil on kirjas, et fenoksüetanool võib olla nahale ja kopsudele ärritav, neurotoksiline, toksiline neerudele ja maksale ning pikaajalisel kokkupuutel võib põhjustada elundite kahjustusi. Kemikaali ohutuskaardil on fenoksüetanooli ohud lahjendamata kujul. Kosmeetikatoodetes piirdutakse siiski kuni 1% kontsentratsiooniga.

Osad uuringud on seostanud fenoksüetanooliga endokriinsed häired, põiekahjustused ja akuutse kopsuturse loomadel.

Nahaga kokkupuutel võib põhjustada allergilisi reaktsioone nagu ekseem ja nõgestõbi. Fenoksüetanooliga kokkupuutest tulenevaid ohte peetakse lastele suuremaks kui täiskasvanutel. Arvatakse, et lapse imetamisel võib nibukreemiga kokkupuude mõjutada lapse närvisüsteemi funktsiooni ning põhjustada imikute oksendamist ja kõhulahtisust. 

Euroopa Liidus on fenoksüetanool klassifitseeritud toksiliseks ja kahjulikuks huule- ja suuümbrustoodetes. Beebi- ja lastetoodetes lubatakse kasutada seda kuni 0,4%. Kui aga võimalik valida, siis 0% on siiski kõige parem valik!

Allikas:

  1. http://www.wikipedia.org
  2. http://www.safecosmetics.org
  3. http://www.naturallysafe.com.au

 

NB! Kuna autor pole tervishoiutöötaja, siis käesolevas artiklis sisalduv teave või nõuanne on ainult üldist laadi ning saadud internetist kättesaadava teabe uuringust. Miski käesolevas artiklis ei ole ette nähtud haiguste diagnoosimiseks, raviks, ravimiseks või ennetamiseks. Terviseprobleemide korral soovitame pöörduda oma oma perearsti või tervishoiutöötaja poole.
This entry was posted in Muud teemad. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s